خوش آمدید به باشگاه موتور سواران ایران

×
توجه! لطفاً فیلتر شکن خود را ببنید. در غیر این صورت قادر به ارسال پیام نخواهید بود
راهنمای انتخاب خورجین، کیف یا جعبه برای موتورسیکلت ارسال شده توسط: حمید حساس
19:59:36    1399/11/20

راهنمای انتخاب خورجین، کیف یا جعبه برای موتورسیکلت

بسیاری از افراد فارق از نوع موتورسیکلت خود اقدام به استفاده از تجهیزات جانبی جهت کمک گرفتن در امر حمل بار بر روی موتورسیکلت خود می نمایند. یکی از این تجهیزان مجموعه خورجین، کیف و جعبه است که هر موتورسواری بسته به هدف کاری این تجهیزات اقدام به خرید و استفاده از آنها می نماید. برخی حمل خوراک، برخی برای حمل مرسوله های پستی، برخی برای همراه داشتن تجهیزات سفر و برخی برای زیباسازی استایل موتورسیکلت خود از خورجین یا کیف یا جعبه کمک میگیرند. امروز قصد داریم تا در رابطه با این تجهیزات شما را در خرید یا استفاده کاربردی از آنها راهنمایی نماییم. پس در ادامه با من حمید حساس همراه باشید.

خورجین - Saddlebag

خورجین به زبان پارسی میانه بارجامک (barjamak) نوعی کیسه است که بر پشت حیوانات باری به منظور قرار دادن بار در آن گذاشته می‌شود. خورجین‌ها معمولاً از دو جوال تشکیل شده‌اند که نیمی از دهانه‌ی هر دو را به هم می‌دوزند. خورجین در حمل و نگهداری اشیاء نفیس و قیمتی بویژه در مواقع کوچ مورد استفاده عشایر قرار می‌گیرد و تقریباً حکم صندوقچه را دارد. خورجین‌ها جزو جهیزیه‌ی دختر عشایری هم به شمار می‌آیند.

گونه‌ای از خورجین نیز در دوچرخه‌سواری و موتورسواری کاربرد دارد که به نام خورجین دوچرخه یا موتورسیکلت شناخته می‌شود. خورجین از دست‌بافت‌های بی‌گرهِ عشایر است که توسط زنان بر روی دارهای افقی و معمولاً از نقوش سنتی انتخاب و بافته می‌شود.

خورجین معمولا دارای طرح و رنگ های بسیار متنوع و زیبایی است و به دلیل مقاوت و انعتاف بسیار بالای آن بسیار پر طرفدار است و دارای طول عمر بسیار بالایی است. همچنین خورجین به دلیل حالت افتاده ای که به دو سمت ترک دوچرخه یا موتورسیکلت دارا هیچ کونه مزاحمتی در تردد ایجاد نمی کند. خورجین حداکثر فضایی را که میتواند در اختیار کاربر بگذارد در حدود فضایی تا حداکثر 30 لیتر است.

در صورتی که دوچرخه یا موتورسیکلت بر روی زمین افتد آسیبی بسیار ناچیز خواهد درد و بسته به نوع خورجین که سنتی یا مدرن است، به دلیل نرمی که دارد هم میتواند به خوبی جلو ضربه و آسیب به راننده را بگیرد و هم در اثر نیروی ضربه وارده به خورجین می تواند به وسایل درون آن آسیبی حتی جبران ناپذیر وارد نماید.

امروزه خورجین‌هایی با طراحی بهتر هم عرضه شده اند که در اصل کیف هایی هستند که از همان اصول خورجین های سنتی ایرانیان پیروی می کنند اما دارای ظاهری مدرن و شکیل تری نسبت به خورجین های سنتی دارند.

به شکل خلاصه میتوان از مزایا و معایب خورجین چنین گفت: 

  • بسیار سبک و مناسب برای دوچرخه و موتورهای با حجم پایین (زیر 250cc)
  • ضد آب و با دوام بالا
  • وقتی موتور افتاد خورجین مثل ضربه گیر عمل میکند
  • امکان بازسازی و ترمیم راحت و کم هذینه
  • قابل استفاده برای همه موقعیت‌های مسیر رانندگی
  • امنیت پایین در نگهداری وسایل داخل آن
  • احتمال پارگی
  • قیمت نسبتاً پایین و اقتصادی
  • مناسب برای مسافرت های طولانی با موتورسیکت

 

کیف - Bag

کیف ها دارای تنوع مختلفی هستند و بیشتر آنها دارای حجم و نوع مختلفی می باشند کیف هایی که برای موتورسیکلت عرضه میشوند به سه دسته تقسیم می شوند. کیف هایی که بر پش موتورسوار قرار میگیرند و معمولا دارای یک مخزن حداکثر نیم لیتری هستند تا درون آن مایعاتی قرار بگیرد و به واسطه یک شلنگ به نزدیکی دهان راننده امتداد پیدا می نمایند. این کیفها برای نهایت فضای حمل بار تا 8 لیتر طراحی شده اند و بیشتر برای مسافت های بسیار کوتاه مانند تردد درون شهری در خیابان ها و برای حمل وسایل سر دستی هستند. 

دسته دوم کیفها بر روی باک موتورسیکلت ها نصب و قرار میگیرند. این کیفها همانند دسته اول هستند با این تفاوت که دیگر دارای مخزن حمل مایعات نیستند و برقی مجهز به یک نمایشگر بر روی خود به جهت قرار گیری گوشی موبایل یا تبلت برای استفاده از GPS هستند. این کیفها معمولا در صورت افتادن موتور آسیبی نمی بینند و دیلیل آن موقعیت قرار گیری آنها است. بیشترین کاربرد این کیفها برای استفاده مسافت های متوسط همانند تفریح چند ساعته به اطراف محل سکونت است و بیشتر برای حمل وسایل ضروری مانند خوراک و مدارک طراحی شده اند.

 یکی از مشکلات این کیف ها، دردسر ساز بودن آنها به هنگام سوخت گیری و همچنین گرم شدن زیاد از حد آنها به دلیل در معرض قرار گرفتن مستقیم نور خورشید است. معمولا گرانتر از خورجین ها هستند و بخصوص اگر جزو دسته مارک و برندهای مهم باشند بسیار قیمتی هستند.

دسته سوم کیف ها بر روی قسمت ترک نصب و قرار میگیرند. این کیفها دارای فضای بهینه نسبت به دو دسته دیگر در نوع خود هستند و میتوان درون آنها حتی کلاه ایمنی موتورسواری خود را هم قرار داد. معمولا این کیفها کمترین استفاده را دارند زیرا به دلیل انعطاف پذیری و قیمت آنها چندان اقتصادی نیستند اما بهترین کاربرد را نسبت به سایر کیف های دیگر را دارند.

کیف ها در طرح و رنگ و تنوع بسیار بالایی دارند و به همین دلیل بیشترین استفاده را در بین موتورسوارانی دارند که قصد استفاده روزمره و برای مسافت های نسبتا طولانی و مسافرت های بلند مدت را دارند. کیف ها به دلیل جنس های مختلف ساخته شده میتوانند دارای طول عمری بسیار بالاتر نسبت به خورجین و جعبه ها داشته باشند. همچنین کیف ها نسبت به خورجین سختر ترمیم اما نسبت به جعبه ها راحتر ترمیم میگردند. همچنین کیف های به دلیل قرار گیری بر روی موتورسیکلت بجای قرار گیری بر بر دو طرفین موتورسیکلت، بهترین وسیله برای نگهداری وسایل هستند.

به دلیل وزن نسبتا کم به راحتی قابل حمل و نصب بر روی موتورسیکت هستند. همچنین مهار نمودن آنها و پوشاندن آنها برای محافظت از تابش مستقیم نور خورشید و در برابر گرد و غبار کمی بهتر از خورجین ها است.

 

جعبه ها - Box

جعبه ها یکی از زیبا ترین و با ظاهری زیبا نسبت به سایر تجهیزات حمل بار هستند. دوام و مقاوت آنها در بارب ضربه بیشتر و همچنین به دلیل شکل ظاهری آنها یکی از راه های تیونینگ استایل موتورسیکلت ها به حساب می آیند. جعبه ها علاوه بر مقاوت بالا دارای قیمت هایی بیشتر از کیف و خورجین ها هستند. همچنین جعبه ها از وسایل شما در برابر سرقت بهتر عمل می نمایند. جعبه ها در دو دسته طراحی و ساخته شده اند. دسته اول از خصوصیت خورجین ها بهره برده و در دو  طرف موتور نصب می شوند و دسته دیگر از خصوصیت کیفها استفاده کرده و بر روی ترک بسته می شوند.

در صورتی که با موتور سیکلت به زمین بخورید، جعبه ها به خوبی از شما در برابر ضربه جلو گیری می نمایند و همچنین به خوبی از کلیه وسایل درون خود حفاظت می کنند. اما جعبه ها دارای وزن نسبتا زیاد و همچنین در صورت آسیب به راحتی ترمیم نمی شوند و گویی یک بار مصرف هستند و همچنین به دلیل حجم زیاد خود در سرعت های بالا رانندی همانند یگ بادبان عمل نموده و باعث کاهش سرعت و افزایش مصرف سوخت شما می شوند. همچنین حفظ تعادل موتور در صورت وزش باد یا عبور ماشین های سنگین با سرعت بالا از کنار شما، بسیار دشوار است.

جعبه ها بیشتر برای استفاده در مسافت های نسبتا طولانی و برای مسافرت های نهایت چند روزه بهترین استفاده را دارند. هر چند که بسیاری از آنها برای مسافرت های نسبتا طولانی هم استفاده می نمایند اما باید گفت در صورت آسیب دیدن آنها باید فکر چاره ای برای وسایل همراه خود باشید و باز مجبور خواهید شد به سراغ کیف ها بروید. 

راهنمای انتخاب خورجین، کیف یا جعبه برای موتورسیکلتمنبع: باشگاه موتور سواران ایران

با عضویت در سایت می‌توانید سریعتر پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید
به سوالات تکراری یا نامرتبط با مطلب هیچ پاسخی داده نمی‌شود
   
  
    user

سلام برادر فروشگاه شما کجاست چجوری می تونم همین خورجین عکس را بخرم؟

شیراز- فروش تکی نداریم

user

سلام برای متور تریل روان خورجین برزنتی میخوام ،موجوده؟

از 5 میلیون تا 12 میلیون موجود است

ادامه نظرات
پرطرفدارترین مطالب
logo-samandehi