خوش آمدید به باشگاه موتور سواران ایران

www.motorclub.ir

آموزش تعویض روغن و فیلتر روغن موتورسیکلت ارسال شده توسط: حمید حساس
17:37:55    1395/12/11

آموزش تعویض روغن و فیلتر روغن موتورسیکلت

همواره یکی از مهارت های بسیار معمول در موتورسواران تعویض فیلتر روغن و روغن موتورسیکلت می باشد. امروز به دلیل ارسال تقاضاهی بسیار زیاد توسط کاربران آموز نحوه تعویض اصولی و صحیح روغن موتور را آموز می دهیم. در امامه با ما همراه باشید.

 

قبل از هر چیزی باید از نوع کیفیت مناسب روغن موتور و فبلتر روغن ویژه موتورسیکلت خود آگاه باشید.

 

فهرست روغن موتور مناسب موتورسیکلت ها بر اساس شرکت سازنده

 

 

وسایل لازم:

 1- یک ظرف با حجم حداقل 1.5 لیتر برای جمع کردن روغن کارکرده

2- یک دستمال برای تمیز کرده آثار روغن از روی بدنده موتورسیکلت

3- یک عدد قیف برای خالی کردن روغن تمیز

4- آچار مناسب با پیچ های تخلیه روغن و در قسمت فیلتر روغن

5- دستکش های لاتکس و یا دستکش های پلاستیکی

 

شروع کار:

همیشه قبل از انجام هر کاری باید بدانید که انجبن موتورسیکلت در هنگام تعویض روغن می بایستی گرم باشد. میزان گرم بودن باید تا حدی باشد که دست شما را نسوزاند. بهترین زمان تعویض روغن موتور حدودا 30 دقیقه بعد از طی یک مصافت نسبتا طولانی ( 10 کیلومتری ) است.

علت این امر بخاطر آن است که با گرم شدن روغن موتور میزان غلظت افزایش یافته و هر آنچه ذرات ریز جدا شده از قطعات داخلی و یا هر گونه دوده جذب شده در روغن موتور به راحتی و تا حداکثر مقدار از انجین خارج می گردد.

توجه:

ویژه موتورسیکلت های طرح هندا 125cc که دارای 2 پیچ تخلیه روغن می باشند.

همیشه توجه داشته باشید به ازای هر 3 بار تعویض روغن از قسمت پیچ تخلیه روغن در سمت چپ موتور سیکلت، یک بار روغن را باید از پیچ کف کارتر روغن در زیر انجین تخلیه نمائید.

 

توجه:

همیشه روغن کارکرده را در یک ظرف پهن و نسبتا بزرگ خالی کنید و پس از خنک شدن روغن با دقت تمام کف ظرف را بررسی کنید تا اگر ذرات ریز و یا قطعات غیر عادی درون روغن مشاهده کردید حتما نسبت به تشخیص و رفع عیب اقدام کنید. 

 

ابتدا می بایستی پیچ ورودی روغن را باز کنید و سپس ظرفی که جهت تخلیه روغن کارکرده انتخاب نموده اید را بر زیر قسمت پیچ تخلیه روغن ( پیچ کارتر ) قرار دهید. سپس پیچ تخلیه راغن را با یک آچار مناسب ( به صورت استاندارد آچار شماره 18 ) باز نموده و روغن را تخلیه کنید.

 

توجه:

معمولا به دلیل فشار روغن در موتورسیکلت های مجهز به فیلتر روغن فلزی، فیلتر روغن به بیرون پرت می گردد.

 

 

در هنگام خالی شدن روغن به درون ظرف می بایستی در حالی که موتورسیکلت خاموش است به آرامی با دست هندل بزندید این عمل را برای 5 الی 8 بار تکرار کنید و حدودا 10 الی 20 دقیقه صبر کنید تا تمامی روغن از درون  انجین موتورسیکلت خارج گردد. دقت کنید بهتر است هر 5 دقیقه 2 الی 3 هندل بزنید.

اکنون فیلتر فلزی را به صورت کامل تمیز کنید و بر سر جای خود قرار دهید و پیچ تخلیه روغن را ببندید.

 

هشدار:

تحت هیچ شرایطی تا زمانی که انجین گرم است در درون انجین روغن جدید نریزید.

این عمل باعث بروز آسیب به بخش هایی از پمپ روغن و صفحات کلاچ و در موارد بسیار نادر آسیب به چرخدنده‌های گیربکس و ... میگردد.

به هیچ عنوان در هنگام سفت کردن پیچ کارتر به پیچ فشار وارد نکنید و در حد طبیعی و نرمان پیچ را سفت کنید.

 

اکنون قیف را به صورت کامل تمیز کنید و در قسمت پیچ ورودی روغن قرار دهید و به آرامی و صبر کامل روغن را به درون انجین بریزید.

دقت کنید میزان روغن ریخته شده درون انجین را با توجه به حجم مجاز تعیین شده برای موتورسیکلت به درون انجین بریزید. به طور معمول 960cc الی 1000cc کافی بوده و سپس پیچ ورود روغن را سفت کنید.

 

 

تعویض فیلتر روغن کاغذی:

به طور معمول فیلتر روغن های کاغذی موتورسیکلت را می بایستی در هر 10.000 کیلومتر یا هر 4 بار تعویض روغن، فیلتر را تعویض نمود. توجه داشته باشد همیشه فیلتر های روغن اصلی و درجه یک را خریداری نمائید و از خریداری نمودن فیلتر های ارزان قیمت و بی کیفیت جدا خودداری کنید.

پس از انجام دادن کلیه مراحل بالا می بایستی با یک آچار مناسب ( به صورت استاندارد آچار 8 ) اقدام به باز کردن پیچ قسمت فیلتر روغن نمائید.

 

 

پس از باز کردن در قسمت فیلتر روغن که معمولا دارای 2 الی 3 پیچ می باشد به آرامی با یک پیچ گوشتی و یا دست فیلتر روغن را خارج نمائید.

 

توجه:

به جهت قرار گیری فیلتر در درون محفظه دقت کنید و در هنگام خارج کردن فیلتر روغن همیشه مقدار نسبتا زیادی روغن از درون فیلتر به بیرون میریزد.

 

اکنون فیلتر کاغذی جدید را  همانند جهت فیلتر قبلی در سر جای خود قرار دهید و درب فیلتر را به صورت نسبتا محکم سفت نمائید.

 

هشدار:

در هنگام سفت نمودن پیچ ها بسیار دقت کنید و خیلی آنها را سفت نکنید.

 

 

اکنون برای 6 الی 10 بار به صورت نسبتا آرام با دست هندل بزنید تا روغن درون انجین به طور کامل در بین قطعات به گردش در آید. سپس می توانید موتور را روشن کنید.

پس از روشن شدن انجین موتورسیکلت برای حدودا 3 دقیقه بگذارید تا موتور درجا کار کند و سپس موتور را خاموش کنید یک دقیقه صبر کنید و سپس میزان سطح روغن را بررسی کنید اگر میزان سطح روغن کم بود مقدار کمی حدودا بین 40 الی 60 سی سی روغن به درون انجین اضافه کنید.

 

 

 

آموزش تعویض لنت ترمز موتورسیکلت های دیسکی

آموزش تعویض روغن ترمز موتورسیکلت های دیسکی

محاسبه اندازه خورشیدی

آشنایی با راه های افزایش سرعت و قدرت در موتورسیکلت ها

5 تصور نادرست افراد از موتورسیکلت ها

متن قولنامه خرید و فروش موتورسیکلتمنبع: باشگاه موتور سواران ایران

با عضویت در سایت می‌توانید سریعتر پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید
به سوالات تکراری یا نامرتبط با مطلب هیچ پاسخی داده نمی‌شود
   
  
    user

سلام من ی موتور سحر 135 خریدم بی کلاچ همه چی خوبه منتهی چندتا سوال داشتم ممنون میشم پاسخ بدین مهندس

یکی اینکه فیلتر روغنش کجاشه که غوض کنم؟

غیر قابل تعویض است

و اینک جنس چیه

فلزی

و چ مدت ی دفه عوضش کنم فیلتر رو؟

نمیتوانید

بعد اینکه محل کار من شیب پارکینگش زیاده ایا مشکلی ایجاد میکنه توی اب بندی و کلا موتوری موتورم؟

اگر به موتور فشار وارد نکنید خیر

بعد اینکه از چ روغنی استفاده کنم مرسی

SF

user

سلام برای هوندا پاکشتی گرینو انژکتوری ۲۰۱۱ چه روغن موتوری باید عوض کرد؟

SF/SG

user

سلام من موتور هندا ۲۰۰ هستش انجین موتورم خیلی بیش از هد داغ میکنه موتور سازم بردم درست نکرد ممکنه مشکل پیش روغن باشه ؟؟...و اینکه از چه روغنی و چه اندازه استفاده کنم براش

افزایش دما در موتورهای ۲۰۰ امری طبیعی است زیرا که اکثر این موتورها فاقد سیستم خنک کننده روغن یا آب هستند و بیشتر سعی گردیده به صورت هوا خنک آنها به بازار عرضه شود و این امر با افزایش دمای محیطی محسوس تر گردیده و حرارت انجین برای راننده آزاردهنده خواهد بود. تنها راه برای بهبود تقریبی در کاهش دما تنظیم فیلر است

user

سلام. موتور sym na180 از چه روغنی و چه حجمی باید استفاده کرد؟

SF/SG

ضمنا فیلتر روغنش از چه نوعی هست و کجا قرار گرفته؟

فلزی

هرچی تو نت سرچ کردم کاتالوگ براش پیدا نشد به هیچ زبانی!

دفترچه الکترونیک در رابطه با مشخصات فنی و امکانات این موتورسیکلت را می توانید از بخش فروشگاه تهیه نمائید.

user

سلام دوست عزیز ... در مورد تعویض روغن مگلی 200 لطفا راهنمایی کنید. هنوز روغن را تعویض نکردم و برای اولین بار میخوام این کار را انجام بدم

از بخش آموزش مطلب آب بندی موتور را مطالعه کنید و روغن مناسب موتورسیکلت شما SJ است

user

سلام حجم مخزن موتور پاکشتی هوندا اسکوپی چقدره ممنون

بنزین یا روغن؟ روغن حداکثر ۰.۹ لیتر

user

سلام من پرواز طرح هوندا ۱۵۰ دارم بعد ۸ ماه خواب موتور امروز در اوردم بردم تعویض روغن فقط بعد طی مسافت حدود ۵۰۰ متر عوض کردم و کامل داغ نشده بود چون شما فرمودین ۱۰ کیلومتر...نگاران شدم احتمال داره به موتور آسیب بزنه ...و کامل تخلیه نشه

خیر مشکلی ندارد ولی روغن موتور را این مرتبه پس از ۱۰۰۰ کیلومتر تعویض کنید و هر ۳۰۰ کیلومتر سطح روغن را بررسی کنید که کم نشده باشد

user

سلام. موتورهایی که فیلتر کاغذی دارن وقتی که فیلتر تعویض میشه لازمه که مقدار روغن بیشتری بریزیم؟

بله حدود 30 تا 50 سیسی بیشتر باید ریخته شود

منظورم مثله ماشینه که وقتی فیلتر عوض بشه مقدار بیشتری روغن ریخته میشه. درکل تعویض با فیلتر و بدون فیلتر چقدر باید روغن ریخت؟ (موتور تریل روان ۲۰۰)

حداکثر 50 سی سی روغن اضافه و 960 سی سی روغن برای خود انجین و مجموعا یک لیتر دقیق

user

سلام، سال نو مبارک، موتورم طرح هوندا ۱۲۵ استارتی هست و سه ماه پیش تعمیر اساسی کردم و هربار یک لیتر روغن ریختم توش ولی با گیج اندازه میگیرم زیاد نشون میده و نصف لیوان روغن رو خالی کردم باز هم زیاد نشون میده، در ضمن موتور روی جک وسط بوده و گیج رو نبستم و روش گذاشتم فقط، لطفا راهنمایی کنید

گیج باید زیاد نشان دهید زیرا بخشی از روغنی که باید در سر رسیلندر، بخش بوبین، منافض روغن انجین و .. باشد، درون کارتر است به همین دلیلی میزان سطح روغن بیشتر از خط نشانگر پر بودن است. همیشه پس از تعویض روغن موتورسیکلت باید سه دقیقه درجا کار کند و سپس سطح روغن اندازه گیری شود. و برای تعیین سع فقط باید گیج را داخل حفره تشخیص روغن نمود بدون آنکه گیج را ببندید.

user

سلام.وقت بخیر. من پاکشتی سوزوکی لتس ۴ دارم که ۰/۷ روغن میگیره، فقط نمیدونم ۱۰-۴۰ بریزم یا ۲۰-۵۰؟

20w/50W با درجه کیفیت SF/SG

user

روغن ۲۰-۵۰هم میتونم بریزم

مشکلی ندارد

user

سلام من موتور ۱۲۵ cdi هونو دارم چه روغنی مناسب این موتور هست

SF

user

سلام، روغن، فیلتر روغن، فیلتر هوا و فیلتربنزین مناسب برای هوندا 125 طرح رهرو انژکتوری تولید 98 چیه و زمان تعویض هر کدام شون، ممنون می شوم پاسخ بدهید.

موتور سیکلت نام برده شده هیچ فیلتر قابل تعویضی ندارد

user

با سلام. من یدونه موتور سیکلت ۱۲۵ mkz هندلی خریدم. روغن مناسب برای این موتور چیه؟

SF/SG 20w/50w

الان عوضش کردم روغن ۲۰-۵۰ بهران ریختم... حس میکنم اشتباه کردم....

درست ریخته اید

فیلتر هم نیاز شستشو داره ایا چون تازه خریدمش و مدل ۹۴

فیلتر را در زمان تعویض روغن تمیز نمائید

user

سلام استاد. من متوجه نشدم بعد از 10 کیلومتر روغنو باید تخلیه کنیم(روغن سوخته)یا بزار نیم ساعت بگزره بعد روغنو تخلیه کنیم و روغن جدید رو بریزیم. ممنون میشم جواب بدید

برای آنکه بتوان روغن را از درون انجین کامل تخلیه نمود باید موتورسیکلت گرم شود تا روغن به صورت کاملاً رقیق در بیاید و بتواند به راحتی از درون انجین خارج شود برای این منظور اگر مسافتی حدود چند کیلومتر را طی نموده باشید روغن به خوبی گرم میگردد. پس از تخللیه روغن حدود چند دقیقه باید صبر کند تا دمای قطعات داخلی انجین کاهش پیدا کند تا دمای این قطعات با روغن جدیدی که قرار است داخل انجین ریخته شود تقریبا برابر گردد و اسیبی به قطعات وارد نشود

user

وقت بخیر من پالس اسپرت دارم. نه پشت پیچ تخلیه انجین و نه هیچ جای دیگه ای فیلتر روغن(فلزی یا کاغذی)پیدا نکردم. ممکنه دقیقا بگین کجای انجین فیلتر روغن قرار داره؟ و راه دسترسی بهش چیه؟

فیلتر روغن این موتور از نوع فلزی است و باید هر 10 هزار کیلومتر یک بار تمیز گردد و تنها راه دسترسی به این فیلتر باز کردن انجین از سمت راست موتور است و سپس باید پمپ روغن باز شود و فیلتر از درون پمپ خارج گردد. به تصویر زیر دقت نمائید.

\"\"

 

user

سلام استاد. بعد از تعویض روغن(اولین تعویض) یه بوی روغنی از اگزوز میاد مشکلی پیدا کرده یا عادیه؟

خیر

user

سلام روغن چهار زمانه پاکشتی چه روغنی استفاده میشود؟

SE/SF

user

سلام فیلتر روغن کاوان ۱۲۵ کجاست و چه جنسی دارد و فیلتر هواش روی چند کیلومتر بازد تعویض شود با تشکر

فیلتر روغن آن فلزی و فیلتر هوا و روغن غیر قابل تعویض است و فیلتر هوا هر 1500 کیلومتر باید تمیز گردد.

user

سلام خدا قوت، ببخشید روغن مناسب برای موتور دینو کاوان 125 چیه و چقدر است؟ ممنون.

SF

ادامه نظرات
پرطرفدارترین مطالب
logo-samandehi