خوش آمدید به باشگاه موتور سواران ایران

×
توجه! لطفاً فیلتر شکن خود را ببنید. در غیر این صورت قادر به ارسال پیام نخواهید بود
آشنایی با کاربرد انواع دوربین‌ موتورسیکلت ارسال شده توسط: حمید حساس
09:44:31    1400/08/30

آشنایی با کاربرد انواع دوربین‌ موتورسیکلت

به مرور زمان و با پیشرفت صنعت موتورسیکلت سازی، امکانات و تجهیزاتی که در این صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز پیشرفت کرده و هر روز بر تعداد و تنوع آن‌ها افزوده می‌شود. این امکانات که هریک برای تامین بیشتر آسایش و راحتی سرنشینان و راننده طراحی می‌شوند ممکن است روی یک موتورسیکلت از پایه وجود داشته باشند یا بعدتر توسط مالک به آن اضافه شوند. در هر حال آنچه وجود هر یک از آپشن‌های موتورسیکلت را در لیست امکانات موتورسیکلت های مختلف تثبیت می‌کند مفید بودن آن‌ها و درصد کارایی‌شان است. به این معنی که اگر یکی از این امکانات چندان مورد استفاده نباشد به مرور زمان حذف می‌شود اما امکاناتی نظیر شیفتر تعویض دنده، دوربین‌های مختلف در موتورسیکلت ها یا کیلس استارت از جمله آپشن‌هایی هستند که به دلیل مفید بودن‌شان هر روز بیشتر از گذشته در موتورسیکلت های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

عناوین این مطلب

 1. دوربین موتورسیکلت چیست و چه کاربردی دارد؟
 2. انواع دوربین موتورسیکلت
 3. اجزای دوربین موتورسیکلت
 4. نکات مهم برای انتخاب دوربین موتورسیکلت

 

دوربین موتورسیکلت چیست و چه کاربردی دارد؟

دوربین موتورسیکلت یا dash cam یا جعبه سیاه موتورسیکلت از یک یا دو لنز تشکیل شده است که در هرجایی از موتورسیکلت می‌تواند نصب شود. برخی از موتورسیکلت ها ممکن است انواع این دوربین‌ها را با امکانات و تجهیزات مخصوص‌شان از کارخانه و زمان تولید با خود همراه داشته باشند. برخی دیگر نیز ممکن است توسط مالک و بعد از کارخانه روی اتومبیل نصب شوند. این دوربین‌ها که در انواع مختلف تولید می‌شوند کاربرد‌های متفاوتی نیز دارند اما می‌توان گفت مهم‌ترین کار آن‌ها، فیلم‌برداری از جلو، عقب و داخل موتورسیکلت است. در واقع با این دوربین‌ها می‌توان تمام وقایع اطراف موتورسیکلت را به صورت تصویری و صوتی ضبط کرد. این فیلم‌برداری لحظه‌ای در موارد گوناگون مانند صدمه و آسیب به موتورسیکلت هنگام پارک و نبودن سرنشین در آن‌، بررسی جزئیات در تصادفات رانندگی و حتی ردیابی سرقت‌های احتمالی بسیار کارآمد است.

همچنین توانمندی‌های جدیدی به برخی از انواع پیشرفته‌ این دوربین‌ها اضافه شده است که عبارتند از:

 • Video live: امکان مشاهده آنلاین تصاویر ویدیو و ارتباط صوتی دو طرفه
 • Over the Cloud: ارتباط با فضای ابری
 • Wi-Fi Connection: امکان برقراری ارتباط با وای فای به منظور مشاهده‌ تصاویر زنده و تنظیمات دوربین
 • GPS Tracking: امکان ردیابی موتورسیکلت به صورت آنلاین
 • ۴G Connection و ۳G: استفاده از بستر شبکه‌ای اینترنت
 • ثبت تصاویر همراه اطلاعات: امکان ضبط نقشه تردد به همراه ثبت ساعت، تاریخ و سرعت موتورسیکلت در مسیر
 • منبع تغذیه‌: استفاده از نسل جدیدی از باطری‌ها (که ما را از استفاده از باطری موتورسیکلت بی‌نیاز می‌کند)
 • ADAS Connection: امکان ارتباط با سیستم هوشمند دستیار راننده

به این قابلیت‌ها باید کاربردهایی همچون ایجاد راحتی برای راننده در مسیریابی و یا خروج و ورود به پارک را نیز اضافه کرد.

 

انواع دوربین موتورسیکلت

انواع دوربین‌های موتورسیکلت از جهت اندازه، فضای ذخیره‌سازی، شکل ظاهری، کارایی و محل نصب و شکل ظاهری دسته‌بندی می‌شوند. بعضی روی سقف بعضی در جلو و بعضی به عقب موتورسیکلت یا بر روی کلاه ایمنی سرنشین متصل می‌شوند. برخی از انواع این دوربین‌ها نیز امروزه در بین آپشن‌های ثابت و ضروری موتورسیکلت ها قرار دارند و برخی برحسب تمایل و یا نیاز مالک روی موتورسیکلت نصب می‌شوند. این انواع عبارتند از:

 •  دوربین‌های ثبت وقایع
 •  دوربین‌های مدار بسته
 •  دوربین ۳۶۰ درجه
 •  دوربین عقب
 •  دوربین جلو
 • دوربین کلاه ایمنی

این دسته‌بندی‌ها خود بعضا دارای انواع مختلف دیگری نیز هستند که بر حسب کارایی و نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین انواع دوربین موتورسیکلت در تجهیزات و امکانات نیز تفاوت‌هایی دارند.

 

دوربین ثبت وقایع

دسته‌ای از دوربین‌های شخصی هستند که به منظور ثبت اتفاقات و لحظات خوب یا اعمالی همچون تجسس و کنترل در محیط برای کار یا موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. به کمک این دوربین‌ها تمامی اتفاقاتی که حول موتورسیکلت رخ می‌دهد قابل ثبت و ضبط هستند. این نوع دوربین در واقع امکان بازبینی تمامی رخدادهای به وجود آمده اطراف موتورسیکلت را فراهم می‌کند.

امروزه افزایش ترافیک شهری، احتمال اتفاقات و برخوردهای مختلف که لزوم فیلم‌برداری از آن‌ها کاری ضروری به نظر می‌رسد را بیشتر کرده است. به این ترتیب هنگام تصادف از روبرو یک مستند کامل از برخورد و ماوقع تصادف در اختیار پلیس و کارشناسان بیمه قرار می‌گیرد. البته این امکان در کشور‌هایی که در آن‌ها استفاده از دوربین‌های ثبت وقایع موتورسیکلت رایج است بیشتر بوده و بهتر کارایی دارد. دوربین ثبت وقایع گاهی نیز برای ضبط و حفظ خاطرات سفر‌های خاص و مهم به کار می‌روند. این دوربین‌ها که معمولا ظریف، کوچک و نامحسوس هستند، روی آینه نصب می‌شوند به دوربین آینه‌ای نیز معروف هستند. امروزه انواع دوربین‌های سیم‌کارت‌خور، مجهز به وای‌فای و جی‌پی‌اس در بین دوربین‌های آینه‌ای دیده می‌شود. این دوربین‌ها با زاویه دید در حدود ۱۷۰ درجه تصاویر جلو موتورسیکلت را ضبط و ذخیره می‌کند. دوربین ثبت وقایع نیاز به حافظه داخلی دارد که هرچه ظرفیت آن بالاتر باشد کارایی‌اش را افزایش می‌دهد. در صورت تجهیز دوربین‌های ثبت وقایع به جی‌پی‌اس می‌توان از طریق آن‌ها موقعیت موتورسیکلت را ردیابی کرد.

 

دوربین جلوی موتورسیکلت

این دسته دوربین که روی فرمان نصب می‌شود از انواع پرطرفدار دوربین جلو موتورسیکلت است. دوربین جلو در بسیاری از موتورسیکلت های مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد و از امکانات و تجهیزات ثابت آ‌نها محسوب می‌شود. اما امکان نصب آن روی انواع موتورسیکلت نیز وجود دارد و با توجه با کارایی‌هایش در سال‌های اخیر مورد استقبال فراوانی قرار گرفته است. از جمله فواید آن می‌توان به ایجاد تسلط کامل به فضای جلو موتورسیکلت هنگام رانندگی و پارک اشاره کرد. این تسلط ضمانت تامین رفاه راننده، امنیت رانندگی را نیز افزایش می‌دهد. دوربین جلو با زاویه دید و کیفیت تصویر متفاوت تولید می‌شود. معمولا مجهز به جی‌پی‌اس و امکاناتی مشابه نیست، اما نمونه‌هایی مجهز به حافظه داخلی در بین آن‌ها مشاهده می‌شود. لنز برخی از دوربین‌های جلوی موتورسیکلت از نوع دید در شب هستند که کارایی آن‌ها را افزایش داده و رانندگی در شب را تسهیل می‌کنند.

 

دوربین عقب موتورسیکلت

این دسته که به دوربین دید عقب نیز مشهورند، قدمت بیشتری نسبت به دیگر انواع دوربین موتورسیکلت دارند. دوربین عقب موتورسیکلت روی کمک یا ترک عقب و یا کنار راهنما عقب نصب می‌شود. کاربرد عمومی آن مشاهده فضای پشت موتورسیکلت برای پارک یا عقب رفتن است. تصویر آن معمولا روی نمایشگر همراه دوربین نمایان می‌شود و در صورت عدم تجهیز موتورسیکلت به صفحه نمایش روی گوشی تلفن همراه قابل مشاهده است. برق آن از باتری تامین می‌شود بنابراین دوربین به صورت خودکار با روشن شدن موتورسیکلت فعال است و فیلم مربوط به تصاویر پشت موتورسیکلت را پخش می‌کند. برخی از دوربین‌های عقب موتورسیکلت با خطوط داینامیک فرضی تنظیم می‌شوند که در پارک کردن راحت‌تر موتورسیکلت کارایی بسیاری دارند. دوربین‌های عقب نیز معمولا به وای‌فای و جی‌پی‌اس مجهز نیستند.

 

دوربین ۳۶۰ درجه موتورسیکلت

این دوربین که رفته رفته در بین آپشن‌های ثابت و ضروری موتورسیکلت های مدرن قرار می‌گیرد از موثرترین امکانات در افزایش سطح ایمنی بدن محسوب می‌شود. دوربین ۳۶۰ درجه معمولا از چهار لنز تشکیل شده است. این لنزها عموما روی قدامی جلو فرمان زیر کاسه چراغ و  کنار راهنما یا کاسه چراغ عقب و زیر کایت های بغل موتورسیکلت نصب می‌شوند. این دوربین‌ها همراه این چهار لنز به یک واحد پردازش مرکزی نیز مجهز هستند که تصاویر این چهار دوربین را بررسی کرده و نتیجه نهایی را به شکل تصویری کامل از تمام زوایای اطراف موتورسیکلت ارائه می‌دهد. داشتن چنین تصویری تسلط بالایی از موقعیت موتورسیکلت به راننده می‌دهد. این تسلط بیشتر در پارک کردن و رانندگی در جاده‌های باریک و پرپیچ و خم کارایی دارد و ایمنی را افزایش می‌دهد. تصویر دوربین ۳۶۰ درجه مانند یک چشم سوم برای راننده عمل می‌کند. دوربین‌های ۳۶۰ درجه قابلیت ضبط و ثبت تصاویر را هم دارند و در نمونه‌های جدید‌تر به جی‌پی‌اس و وای‌فای مجهز هستند. همچنین در استفاده از امکاناتی نظیر سیستم هوشمند دستیار راننده بسیار مفید هستند. گاهی یک یا دو لنز دوربین‌های ۳۶۰ درجه را از نوع دید در شب انتخاب می‌کنند که کار رانندگی در شب و نور کم را بسیار راحت می‌کند.

 

دوربین مداربسته‌ موتورسیکلت

این دوربین‌ها که به دوربین مخفی و دوربین ضد سرقت نیز معروفند معمولا برای افزایش ایمنی موتورسیکلت مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ایمنی می‌تواند جلوگیری از دزدی‌های احتمالی باشد و یا در موتورسیکلت هایی که به منظور حمل و نقل مسافر استفاده می‌شوند از ایجاد مشکلات احتمالی در آن‌ها پیشگیری کند. دوربین‌های مداربسته که معمولا کوچک و نامحسوس هستند بیش از یک لنز دارند. این لنزها برحسب نیاز مالک موتورسیکلت و یا تمایل او در بخش‌های مختلف نصب می‌شوند. دوربین مداربسته کمتر در بین آپشن‌های موتورسیکلت ها قرار دارد و عموما توسط مالکان موتورسیکلتها نصب شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از این دوربین‌ها که در واقع یک سیستم‌های مداربسته هستند، از نوع میکروفون دار انتخاب می‌شوند. این دوربین‌ها اغلب قابلیت کنترل از راه دور دارند و می‌توان تصاویر آن‌ها را از مکان‌های مختلف کنترل کرد. سیستم مداربسته‌ موتورسیکلت نیز دارای یک واحد پردازش مرکزی است که به وای‌فای، جی‌پی‌اس و حافظه داخلی مجهز می‌شود.

 

دوربین کلاه ایمنی

این دوربین‌ها که به دوربین کلاه ایمنی معروفند معمولا به هدف ضبط تصاویر هنگام رانندگی با موتورسیکلت به جهت ضبط وقایع از نگاه راننده مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دوربین‌های که معمولا کوچک و از نوع ورزشی شناخته می شوند دارای یک لنز زاویه گسترده هستند. بسیاری از این دوربین‌ها که در واقع یک دوربین ورزشی کوچک هستند، از نوع میکروفون دار انتخاب می‌شوند اما به دلیل وزش باد در هنگام رانندگی عملا کاربردی ندارند. این دوربین‌ها اغلب قابلیت کنترل از راه دور دارند و می‌توان تصاویر آن‌ها را از مکان‌های مختلف کنترل کرد. تصاویر جهت دید راننده موتورسیکلت نیز از طریق یک واحد پردازش مرکزی است که به وای‌فای، جی‌پی‌اس و حافظه داخلی دسترسی و به گوشی راننده منتقل  می‌شود. به علت اینکه این دوربین ها در زمان رانندگی با سرعت بالای 50 کیلومتر در ساعت خود به مانند یک مانع در برابر وزش باد هستند باعث وارد آمدن فشار به گردن راننده شده و رانندگی بیش از 10 دقیقه با آنها باعث درد های مختلف گردن و کمر میشود.

 

اجزای دوربین موتورسیکلت

◊ اگر موتورسیکلت به صورت استاندارد دارای یک نمایشگر بر روی فرمان باشد تصاویر دوربین‌های مختلف روی آن نمایش داده می‌شود. اما در غیر این صورت معمولا این دوربین‌ها دارای یک نمایشگر مخصوص هستند که جلوی موتورسیکلت نصب می‌شود و تصاویر آن‌ها را پخش می‌کند. اما می‌توان در صورت وجود این قابلیت در دوربین و پردازش‌گر آن، تصاویر را روی گوشی موبایل نیز ارسال کرد. گاهی هم از آینه جلو به عنوان نمایشگر استفاده می‌شود که در این صورت باید از آینه‌های مخصوص دارای قابلیت نمایش تصاویر استفاده کرد.

 

◊ انواع دوربین‌های موتورسیکلت معمولا از باطری موتورسیکلت به عنوان منبع تغذیه استفاده می‌کنند. در مواردی نیز ممکن است دوربین خود دارای منبع تغذیه مجزا باشد و از باتری مخصوص خود استفاده کند. این مورد معمولا در مواقعی دیده می‌شود که دوربین به عنوان آپشن استاندارد روی موتورسیکلت نباشد و بعدتر به آن اضافه شود.

 

◊ حافظه داخلی آن‌ها نیز از نوع SD است و تصاویر را روی یک رم داخلی ضبط می‌کنند. درصورتی که سیستم دوربین موتورسیکلت دارای یک پردازنده‌ مرکزی باشد رم روی آن نصب می‌شود و در غیر این صورت درون خود دوربین است. پردازنده‌های مرکزی نیز اگر سیستم دوربین در آپشن‌های استاندارد موتورسیکلت باشد در ECU طراحی می‌شود و در غیر این صورت یک واحد پردازش مرکزی مخصوص برای آن در نظر گرفته می‌شود.

 

نکات مهم برای انتخاب دوربین موتورسیکلت

در صورت تمایل به نصب دوربین برای موتورسیکلت یا تعویض یکی از آن‌ها باید برخی نکات را مورد دقت و توجه قرار داد. مواردی مانند کارایی دوربین و اینکه برای چه منظوری قرار است مورد استفاده قرار بگیرد، لنز آن و قابلیت‌‌ها و زاویه تصویربرداری‌اش، برند و تولید کننده دوربین و سوابقش، همه از نکاتی هستند که معمولا هنگام تهیه دوربین موتورسیکلت مورد توجه قرار می‌گیرند. اما نکات دیگری هم هستند که امروزه اهمیت خاصی پیدا کردند. از آنجا که دوربین‌های موتورسیکلت امروزه امکانات و قابلیت‌های زیادی دارند دقت به هریک از آن‌ها و ضرورت و مزیت وجودشان نیز خالی از لطف نیست. برخی از این موارد عبارتند از:

۱. قابلیت‌های لنز دوربین موتورسیکلت را در نظر داشته باشید

درباره لنز باید به زاویه تصویربرداری آن دقت کرد. اینکه چه محدوده‌ای را می‌توان با تصاویر آن زیر نظر داشت. همچنین قابلیت فیلم‌برداری در شب نیز از موارد مهمی است که باید در قابلیت‌های لنز مورد توجه قرار گیرد.

۲. بهتر است دوربین به سیم‌کارت مجهز باشد

امروزه دوربین‌های موتورسیکلت با قابلیت نصب سیم‌کارت نیز تولید می‌شوند. این دوربین‌ها از نوعی هستند که به اینترنت متصل می‌شوند و به جی‌پی‌اس مجهزند. با استفاده از ویژگی اتصال دوربین به اینترنت می‌توان تصاویر و فیلم‌های ضبط شده و یا در حال ضبط توسط دوربین را به صورت آنلاین مشاهده یا ذخیره کرد. سیستم جی‌پی‌اس نیز به جز نشان دادن مکان دقیق موتورسیکلت می‌تواند مسیر طی شده موتورسیکلت را گزارش دهد.

۳. حافظه‌ داخلی دوربین بهتر است کم نباشد

ظرفیت این حافظه نیز از موارد مهم انتخاب دوربین است. دوربین‌های موتورسیکلت معمولا ۳۲ یا ۶۴ گیگابایت حافظه را پشتیبانی می‌کنند. همچنین بعضی از دوربین‌ها این قابلیت را دارند که بعد از پر شدن حافظه، فیلم‌های جدید را روی فیلم‌های قدیمی‌تر ضبط کنند. بعضی مدل‌ها که قابلیت اتصال به گوشی موبایل دارند نیز این امکان را به راننده می‌دهند تا تصاویر را مستقیم بر روی گوشی خود ذخیره کند.

۴. وجود ویژگی پارکینگ مد را حتما بررسی کنید

پارکینگ مد یکی از ویژگی‌های امنیتی دوربین‌های موتورسیکلت است که می‌توان هنگام تهیه‌ آن‌ها، مورد توجه قرار داد. این ویژگی به شما کمک می‌کند تا هنگام پارک موتورسیکلت از امنیت آن اطمینان پیدا کنید. در صورت فعال بودن این ویژگی دوربین همزمان با روشن شدن موتورسیکلت ، شروع به ضبط تصاویر می‌کند و این کار را تا نیم ساعت بعد از خاموش شدن موتورسیکلت ادامه می‌دهد. قابلیت‌های دوربین‌های مجهز به این ویژگی با آماده‌باش آن‌ها در زمان خاموشی موتورسیکلت ادامه می‌یابد. به این ترتیب که در این مواقع با هر ضربه‌ یا تکان به موتورسیکلت مجددا فعال شده و فیلم‌برداری را شروع می‌کنند.

اما موارد دیگری که باید هنگام انتخاب و خرید دوربین موتورسیکلت مورد توجه قرار داد، اصل بودن آن با توجه به نشانه‌های ذکر شده از سوی تولید کننده، نصب راحت، تجهیزات کامل مانند رم و نمایشگر، گارانتی و خدمات پس از فروش آن‌ها است.

آشنایی با کاربرد انواع دوربین‌ موتورسیکلتمنبع: باشگاه موتور سواران ایران

با عضویت در سایت می‌توانید سریعتر پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید
به سوالات تکراری یا نامرتبط با مطلب هیچ پاسخی داده نمی‌شود
   
  
    user

سلام و عرص ادب ، بنده چندین دوربین ورزشی از نوع ارزان قیمت خریدم که هیچکدام قابل استفاده نبودند و اکثرا بعد از دقیقه پنج تصویر فریز می شد و سیستم هنگ می کرد . نهایتا یک دوربین گوپرو خریدم که هرچندگران است ولی در عمل مشکلی ندارد و به دوستان توصیه می کنم گول دوربین های ارزان را نخورند . گوپرو کمی سنگین است و نصب ان در جلوی کلاه قسمت چانه باعث می شود کلاه به جلو خم شود و بهترین محل نصب بالای هلمت است قسمت فوقانی

ادامه نظرات
پرطرفدارترین مطالب
logo-samandehi