خوش آمدید به باشگاه موتور سواران ایران

×
توجه! لطفاً فیلتر شکن خود را ببنید. در غیر این صورت قادر به ارسال پیام نخواهید بود
آشنایی با سیستم های CG و CDI در صنعت موتورسیکلت ارسال شده توسط: حمید حساس
13:06:14    1395/04/15

آشنایی با سیستم های CG و CDI در صنعت موتورسیکلت

مقدمه:

در دنیای امروزکه وسایل نقلیه نقش مهمی در زندگی دارند هر کسی بنا بر نیاز خود به سراغ یک نوع وسیله نقلیه میرود اما در کشور ما با توجه به سهمیه بندی بنزین و ترافیک شهری و همچنین مهم بودن قیمت برای خریداران بسیاری به دنبال خرید یک موتورسیکلت هستند تا بتوانند به راحتی از چنگال ترافیک شهرهای بزرگ مثل تهران در برخی از ساعت هنگام رفتن به محل کار یا بازگشت از ان بگریزند البته برخی نیز به امرار معاش از طریق موتورسیکلت میپردازند به همین دلیل اهمیت وسیله نقلیه ارزان قیمت با تعمیرات اسان و ارزان مثل CG125 معلوم میشود به سال 57 باز میگردیم زمانی که کمپانی هوندا ژاپن موتور سیکلتی را وارد بازار ایران کرد که CG 125 نام داشت این موتورسیکلت که بسیار موفق بود با توجه به قابلیت هایی که داشت بسیار مورد توجه قرار گرفت به طوری که یکی از شرکت های تولید داخلی با مجوز اخذ نمایندگی اقدام به تولید این موتورسیکلت کرد و هنوز هم بعد از گذشت سال های زیاد از تولید ان در کشور ما طرفداران بسیاری دارد به همین دلیل شرکت های زیادی اقدام به تولید موتورسیکلت هایی شبیه به هوندا کرده اند و کاملا هم موفق شده اند هرچند که این شرکت ها از فروش خوبی برخوردار شده اند اما از کیفیت پایین این موتورسیکلت نیز نمیتوان گذشت علت این فروش مناسب عدم عرضه محصولات توسط تیزرو این شرکت نمایندگی رسمی هوندا در ایران بود که در سال 84 به طور کامل منحل شد ( منبع: هممیهن )


تفاوت CG125 با CDI 125 به زبان عامیانه:

در سال 1357 این موتورسیکلت با نام CG125 به ایران امد سیستم جرقه زنی شمع ها در این موتور از نوع پلاتین بود در سال 71 سیستم جرقه زنی شمع ها و برق رسانی موتور تغییر کرد و از نوع مگنتی CDI شد به همین دلیل این موتور از سال 71 به بعد به نام CDI 125 معروف شد تفاوت CG125 و CDI125 فقط در همین سیستم جرقه زنی شمع ها است سیستم پلاتینی از نطر تعمیرات بسیار سخت است و هر موتورسازی هم نمیتواند ان را تعمیر کند و برای تعویض پلاتین میباست دستگاه برق موتور کامل باز شود که این کار خیلی زمان بر است
پس از استقبالی که از CDI شد در سال 75 تعدادی از شرکت های تولید کننده موتورسیکلت تصمیم گرفتند موتوری شبیه به CDI را با قیمت ارزان تر وارد بازار کنند به همین خاطر به سراغ قطعه سازان چینی رفتند و قطعات چینی CDI را وارد بازار کردند و پس از سر هم بندی در کارخانه های خودشان موتورسیکلتی چینی و کاملا کپی برابر با اصل هوندا CDI را به نام طرح CDI و با نام هایی چون نامی , تکتاز , هرمز و غیره وارد بازار کردند در ابتدا به دلیل کیفیت ساخت پایین ان مورد توجه قرار نگرفت ولی پس از انکه شرکت تیزرو در سال 84 منحل شد دیگر CDI وارد بازار نشد و از ان موقع به بعد استفاده از موتورسیکلت های طرح CDI زیاد شد و بازار فروش این موتورسیکلت بی کیفیت رونق فراوانی گرفت قیمت ارزان در کنار تعمیرات اسان و ارزان از دو ویژگی مهمی است که همیشه باعث استقبال از این موتور در ایران شده این موتور هم نان اور بسیار از اقشار ضعیف شده است و هم در زمین های کشاورزی پا به پای کشاورزان کار میکند امروزه این موتور با اسم های زیادی مثل متین, رایکا, لیفان, تیز پر, رویال, هرمز, تک تاز, پیشرو و غیره از سوی شرکت ها بیشماری وارد بازار میشود که برخی از انها با کیفیت و بعضی از انها بسیار بی کیفیت هستند طوری که خیلی زود به روغن سوزی و اذیت کردن می افتند اما در مورد انجین هوند CDI باید بگم که انجین این موتور تک سیلندر با حجم 125 سی سی است که توان 12 اسب بخار را تولید میکند که این توان برای CDI است و در مورد موتورهای طرح CDI این توان بسته به کیفیت ساخت و کیفیت قطعات به کار رفته در انجین ان به مراتب کمتر است حداکثر سرعتی که CDI میتواند به ان برسد 100 کیلومتر بر ساعت است که این موتور به دلیل وزن سبک چرخ ها نازک و جلوبندی قدیمی اش در این سرعت بسیار نا پایدار است و تکان و لرزش های زیادی دارد در موتورهای طرح CDI سرعت بستگی به کیفیت ساخت ان دارد که در مدل های بی کیفیت ان این سرعت از 80 الی 90 تا بالاتر نمیرود اما در مورد کیفیت ساخت قطعات طرح CDI شرکت های قطعه سازی زیادی که همگی چینی هستند قطعات این موتور را تولید میکنند که برخی از شرکت های معتبر در ضمینه تولید لورازم یدکی موتورسیکلت هستند و برخی دیگر نا معتبر شرکت هایی که قطعات این موتور را میسازند و وارد بازار می کنند عبارتند از: EHERGI, RAPIDO, LIOON, VIZA, LAZER, TECHNICO,CARIZAN و غیره که بهترین و معتبر ترین ان ها دو شرکت ENERGI , RAPIDO هستند که این دو شرکت علاوه بر تولید لوازم یدکی CDI لوازم بسیاری از موتورهای ژاپنی دیگر مثل هایابوسا و موتورهای کاوازاکی نینجا را تولید میکنند همچنین این دو شرکت تامین کننده لوازم یدکی پالس نیز هستند ( منبع: هممیهن )

 

 

بررسی تخصصی CDI ,  CG:

از هنگامی كه اتینه لنویر( مراجعه به تاریخچه اتومبیل ) اولین موتور احتراق داخلی را ساخت و تكمیل آن توسط چالز فرانكلین كترینگ، سیستم های مختلفی برای  ایجاد جرقه در اتاق احتراق ابداع شده ا ند و روز به روز كارایی این سیستم بالاتر رفته است . دسته بندی تمامی سیستم های جرقه موجود كار دشواری میباشد. برخی از این سیستم ها در قسمتهایی باهم شباهت دارند درحالی در قسمتهای دیگر باهم متفاوتند .شركتهای تولید كننده روشهای مختلفی را برای انجام این كار ابداع كرده اند . 

در اینجا سعی میشود ابتدا دسته های اصلی سیستهای جرقه بیان شده . سپس تا انجا كه ممكن است انواع سیستم های بكار رفته در خودروها و موتورسیکلت ها ( در هر دسته ) بطور خلاصه بیان شود.

 

دسته بندی سیستم های جرقه زنی: (منبع: خودروها )

بطور كلی سیستم های جرقه به 4 دسته كلی تقسیم بندی میشوند.

  1. سیستم جرقه مگنتی
  2. سیستم  جرقه  پلاتینی
  3. سیستم جرقه الكترونیكی
  4. سیستم جرقه كنترل هوشمند

 

آشنایی با سیستم جرقه مگنتی Magneto Ignition System معروف به CG در موتورسیکلتها

 

    یكی از سوالات اساسی برای تعیین سیستم جرقه مناسب در خودرو این است كه آیا آن خودرو از باتری استفاده میكند یا خیر . در اكثر خودروهای امروزی باتری وجود دارد اما استثناهایی نیز وجود دارد، مثلا اتومبیلهای مسابقهای برای كاهش وزن خورو باتری را پس از استارت زدن از روی اتومبیل خارج میكنند ( یا از دستگاههای استارتر مخصوص برای بكار انداختن موتور استفاده میكنند ) یا موتور سیكلت ها كه انواع اولیه آن فاقد باتری بودند .

 

    تنها سیستمی كه میتواند بدون باتری هم جرقه لازم را تولید كند ،سیستم جرقه مگنتی میباشد.  اتومبیلهای اولیه از این سیستم استفاده میكردند. امروزه موتورهای هواپیماها ، اتومبیلهای مسابقه ای و انواع زیادی از موتورهای كوچك و بسیاری از موتورسیكلت ها ( قدیمی .... توجه داشته باشید وقتی میگوییم منظور موتور سیكلتهایی است كه دارای باتری نمیباشند )  از سیستم جرقه مگنتی استفاده میكنند. در اتومبیلهای اولیه موتور توسط یك هندل به حركت درمی آمد و جریان الكتریكی فقط برای ایجاد جرقه و محترق كردن سوخت استفاده میشد. این هندل در موتور سیكلت ها به صورت پایی وجود دارد. و در موتور های كوچك زمینی بنزینی  با استفاده ازیك سیم عمل همل هندل انجام می شود  ( كشیدن سیم ) .

         مگنت های اولیه نوعی ژنراتور الكتریكی بودند كه برق مورد نیاز سیستم هایی كه باتری ندارند را تامین میكند. مگنت روی موتور نصب شده و انرژی حركتی موتور را گرفته ( مثلا روی فلایویل موتورسیكلت ها) و انرا به انرژی الكتریكی تبدیل میكند .اجزای اصلی این سیستم بسیار ساده میباشد . یك فلایویل ، چند آهنربای دائم كه روی فلایویل نصب میشوند ( همان مگنت ) و یك (یا چند ) سیم پیچ ( بوبین یا كویل ) و در نهایت شمع و وایر شمع .موتورهای گازی نمونه بسیار خوبی از سیستم های اولیه مگنتی میباشند . اگر درپوش سمت فلایویل موتور را جدا كرده و فلایویل را جدا كنید . بوبین های مشاهده میشوند.

سیستم جرقه مگنتی

 

 

اجزاء اصلی سیستم جرقه مگنتی ساده:

 

    اساس كار :

                  اگر سیمی خطوط میدان مغناطیسی را ( به طور متناوب ) قطع كند در آن سیم جریان الكتریسته بوجود میآید . از این قانون برای تولید جریان برق توسط تمامی مولد ها استفاده میشود حال میتواند میدان مغناطیسی متحرك بوده و سیم ثابت باشد ( مگنتی ، آلترناتورها )یا برعكس سیم پیچ متحرك باشد و میدان مغناطیسی ثابت ( دینام ). در سیستم مگنتی ، میدان توسط فلایویل كه دارای چند آهنربای دائم است بوجود میاید . فلایویل حول سیم پیچ ( بوبین ) كه ثابت هستند میگردد و اگر پلاتین بسته باشد (شكل A,B) در سیم پیچ اولیه در جریان الكتریسیته بوجود میاید.

 

سیستم جرقه

 

هنگامی كه بادامك به پلاتین متحرك نیرو وارد میكند و آنرا از پلاتین ثابت جدا میكند (شكلC,D) جریان به سمت خازن جاری میشود .( فقط طی چند صدم ثانیه این مسیر بوجود میآیدو خازن پر میگردد) خازن پس از پر شدن، تخلیه شده و جریان به سمت سیم پیچ اولیه حركت میكند و اصطلاحا مدار اولیه را شارژ میكند پس از تخلیه كامل برق خازن ، جریان در سیم پیچ اولیه قطع میشود در اثر قطع ناگهانی جریانی به سیم پیچ ثانویه القا شده و با توجه به نسبت دور سیم پیچ ثانویه به اولیه ولتاژ آن به میزان قابل توجهی افزایش پیدا میكند .این ولتاژ آنقدر هست تا بتواند از فاصله دهانه شمع عبور كند و در این لحظه شمع جرقه میزند.

توجه : نحوه عملكرد دقیق خازن وپلاتین در سیستم جرقه پلاتینی كاملا بیان خواهد شد 

سیستم جرقه پلاتینی

توجه : سیستم هایی كه دارای این نوع جرقه مگنتی بودند ( معمولا موتور سیكلت ها قدیمی) یك بوبین دیگر نیز برای تامین انرژی مورد نیاز آن دارند . این بوبین دوم معمولا برق لازم جهت روشنایی خودرو را تامین مینمود.

 

سیستم جرقه سیستم جرقه

 

 

 

 

 

 

 

    مزایا و معایب :

           با توجه به این كه این نوع سیستم اولین طرح برای سیستم جرقه میباشد معایب بسیار دارد . مثلا كنترل كاملی بر تایمینگ جرقه نمیتوان داشت مقدار آوانس اولیه نسبت به انواع دیگر محدود است . مزیت این نوع سیستم ارزانی و كوچكی مجموعه میباشد . بعلاوه نیازی به باتری بعنوان یك نیروده اولیه نیست . 

نكته : در بازار سیستمی وجود دارد كه به نام سیستم مگنتی برای اتومبیلها ( طرح شتاب) . این سیستم جزء سیستمهای جرقه مگنتی به شمار نمی آید .نام اصلی این سیستم magnetically controlled electronic ignition ( كنترل الكترونیكی جرقه بوسیله مگنت )  كه به اختصار آنرا مگنتی مینامند و جزء سیستم جرقه الكترونیكی میباشد که در موتورسیکلتها تولید قبل از سال 1998 به CG معروف بودند که امروزه تنها فقط نام آنها بر روی موتورسیکلتها وجود دارد و دیگر از سیستم مگنتی در آنها استفاده نمی شود.

نكته : موتورسیكلتهای امروزی كمتر از سیستم های ساده مگنتی استفاده میكنند . این موتورها یا از نوع مگنتی- باتری میباشند (كه گروهی از معایب سیستم مگنتی ساده را رفع كرده ) و یا اینكه از سیستم باتری و كویل ( جرقه پلاتینی ساده ) و یا از نوعی سیستم جرقه الكترونیكی ( معمولا از نوع CDI  ) استفاده میشود

 

 

آشنایی با سیستم جرقه الکترونیکی و خازن احتراق Capacitor discharge ignition معروف به CDI در موتورسیکلتها

 

CDI مخفف کلمه Capacitor discharge ignition  می باشد. به معنای خازن احتراق تخلیه یا احتراق تریستور، یک نوع از سیستم جرقه زنی الکترونیکی می باشد که امروزه در صنعت موتورسیکلت سازی دنیا بیشترین حجم استفاده را دارا می باشد.

 

سیستم جرقه زنی مدرن CDIبه طور کلی یک سیستم جرقه زنی الکترونیکی دارای یک مدار ساده می باشد که شامل تعدادی مقاوت، سلف، دیود و خازن می باشد که سامانه جرقه زنی به طور عمده در موتورهای درون‌سوز مورد استفاده قرار می‌گیرد و به طور مثال در انواع موتورهای بنزینی کاربرد دارد و برای ایجاد قدرت برای انواع وسایل موتوری کاربرد مهمی دارد. همچنین در انواع گرم کن گازی و گرم کن نفتی و موتورهای موشک کارایی دارد.

نخستین تلاشها برا ساخت سامانه جرقه زنی و استفاده از جرقه الکتریکی در اروپا درسال ۱۷۸۰ توسط آلساندرو ولتا بود و در تفنگ الکتریکی خود استفاده کرد.

تقریباً در عصر حاضر جرقه الکتریکی در تمام موتورهای بنزینی برای احتراق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 

 

برسی اجمالی جرقه زنی الکترونیکی

امروزه تقریبا همه خودروهای بنزینی جدید سیستم جرقه زنی الکترونیکی دارند زیرا سیستم جرقه زنی معمولی سه عیب مهم دارد:

1-  پلاتین مورد استفاده در سیستم جرقه زنی معمولی پاره ای مشکلات مکانیکی ایجاد می کند که یکی از آنها عمر محدود است.

2-  جریان عبوری از مدار اولیه باید به 4 آمپر محدود شود وگرنه پلاتین آسیب می بیند یا دست کم عمر آن به شدت کاهش می یابد.

3-  مقررات زیست محیطی کنترل شدید آلاینده های خروجی از موتور را ایجاب می کند؛ در نتیجه تنظیم زمان جرقه زنی باید با دوام باشد.

 

با استفاده از یک ترانزیستور قدرت برای قطع و وصل کردن و یک مولد پالس برای ایجاد سیگنال زمانی می توان به آسانی بر این مشکل غلبه کرد. در سیستم های جرقه زنی الکترونیکی اولیه، برای ایجاد سیگنال از پلاتین معمولی استفاده می شد. این اقدامی در جهت صحیح بود، اما نمی توانست همه مشکلات مکانیکی از قبیل واجهش قطب پلاتین را بر طرف کند.

 

 

آشنایی با نحوه کارکرد برخی از سیستم های جرقه زنی الکترونیکی:

 

کنترل زاویه مکث ( حلقه- باز)

در شکل 1 مدار مدول جرقه زنی ترانزیستوری بوش که روی موتور های 6 سیلندر نصب می شود نشان داده شده است. مولد پالس به کار رفته در این مدول از نوع القایی است. برای درک نحوه کنترل زاویه مکث، تشریح کل مدار ضرورت دارد.

مدار مدول جرقه زنی ترانزیستوری بوش برای موتور 6 سیلندر.

شکل 1

بخش A مدار پایدار کننده ولتاژ است و مانع آسیب دیدن اجزای مدار می شود. این بخش استفاده از ولتاژ های معینی را برای پر و خالی کردن خازن ها روا می دارد  ولتاژ متناوبی که از مولد پالس القایی می آید باید به شکل پالسهای موج مربعی درآید تا اثر درستی بر جعبه راه انداز بگذارد. تغییر شکل این پالس ها به وسیله یک کلید الکترونیکی به نام راه انداز اشمیت انجام می شود. این مدار را مدار شکل دهنده پالس می نامند زیرا نقش آن در جعبه راه انداز همین است.

اجزای بخش B مدار قسمتی از مدار شکل دهنده پالس را تشکیل می دهند. D4 یک دیود سیلسیمی است که به سبب قطبیتی که دارد فقط به پالس های منفی ولتاژ کنترل متناوب اجازه می دهد که به بیس ترانزیستور T1 برسند. مولد پالس القایی فقط در فاز منفی ولتاژ کنترل متناوب زیر بار می رود و علت آن انرژی خروجی است. از طرف دیگر مولد پالس در فاز مثبت زیر بار نمی رود. بنابراین دامنه ولتاژ منفی از دامنه مثبت کوچکتر است.

به محض آنکه ولتاژ کنترل متناوب حاصل از مقادیر منفی از مقدار آستانه ای در ورودی مدار شکل دهنده پالس بیشتر می شود، ترانزیستور T1 قطع می شود و به جریان اجازه عبور نمی دهد. خروجی مدار شکل دهنده پالس B، برای مدتی فاقد جریان است(ضد مکث؟). این حالت برقرار می ماند تا اینکه ولتاژ کنترل متناوب، که این بار حاصل مقادیر مثبت است، از ولتاژ آستانه ای کمتر شود. در این هنگام ترانزیستور T1قطع می شود. بیس ترانزیستور T2 به وسیله مقاومت R5 مثبت می شود و ترانزیستور T2 وصل می شود. این تناوب – T1 وصل/ T2 قطع یا T1 قطع / T2 وصل – مخصوص راه انداز اشمیت است و مدار این عمل را پیوسته تکرار می کند.

دو دیود D2 و D3 که به صورت متوالی بسته شده اند تغییرات دما را جبران می کنند. کار دیود D1 حفاظت در برابر معکوس شدن قطب هاست.

به کمک بخش C جعبه راه انداز می توان انرژی ذخیره شده در کوئل را به صورت بهینه مصرف کرد. در نتیجه، تحت هر نوع شرایط کاری موتور، .لتاژ کافی برای جرقه زنی شمع ها می رسد.

کنترل گر زاویه مکث زمان شروع دوره مکث را مشخص می کند. آغاز دوره کث( وقتی ترانزیستور T3 وصل می شود) با آغاز یک پالس جریان مستطیلی مصادف است که برای راه اندازی ترانزیستورT4مرحله محرک سیستم است. این ترانزیستور، به نوبه خود، مرحله خروجی را فعال می کند. در بخش C از یک مدار تنظیمی زمانی RC (که در آن خازن و مقاومت به کار رفته) ، برای ایجاد مکث متغیر به کار می رود. این مدار، به وسیله چند مقاومت، خازن ها را به صورت متناوب پر و خالی می کند. این مدار را مدار کنترل حلقه – باز می نامند زیرا ترکیب مقاومتها و خازن ها رابطه زمانی ثابتی را به صورت تابعی از دور موتور ایجاد می کند.

مدار RC از خازن C5 و مقاومت های R9 و R11 تشکیل می شود. وقتی ترانزیستور T2 قطع می شود خازن C5 از طریق مقاومت R9 و بیس امیتر ترانزیستور T3 پر می شود. وقتی دور موتور پایین است، خازن به اندازه ای فرصت دارد که تا حدود 12 ولت پر شود. در طی این مدت ترانزیستور T3 وصل می شود و کوئل نیز از طریق ترانزیستور های T4 ،T5 و T6 به کار می افتد. در لحظه جرقه زدن ترانزیستور T2 وصل می شود و در این هنگام خازن C5 از طریق R11 و T2 تخلیه  می شود. در طول مدتی که خازن C5 تخلیه می شود ترانزیستور T3 قطع می ماند. همین زمان تخلیه است که آغاز دوره مکث بعدی را به تاخیر می اندازد (زمان تخلیه به میزان پر بودن خازن C5 بستگی دارد). سرانجام زمانی فرا می رسد که خازن C5 از طریق مقاومت R11 و ترانزیستور T2 در جهت عکس شروع به پر شدن می کند و وقتی ولتاژ آن به حدود 0.7 ولت می رسد، ترانزیستور T3 دوباره وصل می شود. ترانزیستور T3 وصل می ماند تا وقتی که ترانزیستور T2 دوباره قطع شود. با افزایش دور موتور فرصت پر شدن خازن C5 کاهش می یابد و این بدان معنی است که ولتاژ نهایی خازن C5، پس از پر شدن، کمتر خواهد بود و بنابراین سریعتر تخلیه خواهد شد. در نتیجه ترانزیستور T3 زود تر وصل می شود و دوره مکث طولانی تر خواهد بود.

جریان خروجی از این ترانزیستور محرک، طبقه خروجی توان (زوج دارلینگتون) را تحریک می کند. در این مدار دارلینگتون، جریانی که به بیس ترانزیستور T5 می رسد تقویت می شود و جریان بسیار بالاتری به بیس ترانزیستور T6 می رسد. سپس این جریان اولیه بالا، از طریق ترانزیستور T6 ، وارد کوئل می شود. جریان اولیه در سمت کلکتور این ترانزیستور وصل می شود. مدار دارلینگتون به صورت یک ترانزیستور عمل می کند و غالبا آن را طبقه توان می نامند.

آن دسته از عناصر مدار که در این توضیح ذکری از آنها به میان نیامد، کارهایی از قبیل محافظت در برابر نیروی ضد محرکه کوئل (D9  ,  ZD4) و جلوگیری از کاهش بیش از حد مکث (C4  ,ZD2) به عهده دارند. جعبه راه انداز در مولد پالس اثر هالی به صورتی شبیه آنچه شرح داده شد کار می کند. جعبه های راه انداز جرقه زنی آمیخته بسیار کوچکتر از آنهایی هستند که از عنصر های نا مجتمع استفاده می کنند.

  • محدود کردن جریان و مکث حلقه – بسته

با استفاده از واحد محدود کننده جریان اولیه می توان مطمئن شد که سیستم بر اثر عبور جریان اولیه اضافی صدمه نمی بیند. این واحد بخشی از سیستم جرقه زنی انرژی ثابت نیز هست.جریان اولیه را به مقدار ماکزیمم از پیش تعیین شده می رسانند و آن را در همین مقدار نگه می دارند. مقدار این جریان را محاسبه می کنند. و سپس در حین ساخت مدول تقویت کننده این مقدار را مبنا قرار می دهند. این روش، وقتی با سیستم کنترل زاویه مکث ترکیب شود، کنترل حلقه – بسته نامیده می شود زیرا در آن مقدار واقعی جریان اولیه به مرحله کنترل پسخورانده می شود.

در این مدار از یک مقاومت دقیق پرتوان، با مقدار اهمی بسیار کم استفاده می شود( در شکل 2  نمودار بلوکی یک مدار کنترل مکث حلقه – بسته نشان داده شده است).

سیستم کنترل مکث حلقه - بسته

شکل 2

این مقاومت به صورت متوالی با ترانزیستور قدرت و کوئل بسته می شود. مدار حسگر ولتاژ که بین دو سر مقاومت بسته می شود، به ازای ولتاژی از پیش تعیین شده (که با شدت جریان متناسب است)، فعال می شود و سبب می شود که طبقه خروجی، جریان را محدود کند. به محض آن که طبقه خروجی،جریان را محدود کرد، ولتاژ حس شده افت می کند. این ولتاژ افت کرده نیز حس می شود و طبقه خروجی دوباره فعال می شود. این عملیات با سرعت بسیار زیاد تکرار می شود و جریان اولیه اصلی را محدود می کند. تنظیم کننده با چنان سرعتی قطع و وصل می شود که میدان مغناطیسی کوئل به اندازه کافی  از بین نمی رود که جرقه ایجاد شود . وقتی سوئیچ باز است، اما موتور روشن نیست از سیستم قطع جریان در هنگام خاموشی موتور استفاده می شود. در بسیاری از موارد این سیستم از یک مدار زمان گیر (تایمر) ساده تشکیل می شود که پس از گذشت حدود یک ثانیه طبقه خروجی را قطع می کند.

  • سیستم جرقه زنی تخلیه خازنی

از این سیستم  سالیان متمادی در بعضی از مدل های پورشه 911 و نیز بعضی از مدل های فراری استفاده شده است. در حال حاضر از روش جرقه زنی تخلیه خازنی در سیستم جرقه زنی مستقیم SAAB استفاده می شود که در ادامه مطلب آن را شرح می دهیم.

در شکل زیر نمودار بلوکی سیستم جرقه زنی تخلیه خازنی نشان داده شده است. در این سیستم ابتدا ولتاژ باتری به 400 ولت (DC) می رسد؛ بدین منظور از یک نوسان ساز و یک ترانسفورماتور، پس از آن، یک یکسو کننده استفاده می شود. از این ولتاژ بالا برای پر کردن خازن استفاده می شود.

سیستم جرقه زنی تخلیه خازنی

شکل 3 

 در لحظه جرقه زدن، خازن در سیم پیچ اولیه کوئل تخلیه می شود. این عمل غالبا با استفاده از یک تریستور انجام می گیرد. این تخلیه سریع از طریق اولیه کوئل، سبب تولید خروجی ولتاژ بالا در سیم پیچ ثانویه می شود. این ولتاژ، در مقایسه با سیستم القایی معمولی، خیلی سریعتر تولید می شود. آهنگ تولید ولتاژ در سیستم جرقه زنی تخلیه خازنی در حدود 3 تا 10 کیلو ولت بر میکرو ثانیه است؛ حال آنکه در سیستم القایی این آهنگ به حدود 300 تا 500 ولت بر میکرو ثانیه می رسد این زمان بسیار اندک و ولتاژ بسیار بالا سبب می شود که حتی شمع دوده گرفته یا روغن زده نیز جرقه بزند. اما عیب این سیستم کوتاه بودن عمر جرقه است که می تواند.، به ویژه در هنگام استارت زدن و روشن کردن موتور، مشکلاتی ایجاد کند. غالبا با فراهم آوردن امکاناتی برای جرقه زنی مکرر، این مشکل را حل می کنند. ( منبع: ماشین یک )

 

آشنایی با سیستم های CG و CDI در صنعت موتورسیکلتمنبع: باشگاه موتور سواران ایران

با عضویت در سایت می‌توانید سریعتر پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید
به سوالات تکراری یا نامرتبط با مطلب هیچ پاسخی داده نمی‌شود
   
  
    user

سلام ممنون از علم خوبت، خواستم طریقه روشن کردن لامپ با اهنربا رو بدونم؟

هر چقدر میدان مغناطیسی آهنربا قوی تر و همچنین میزان دور سیم پیچ بیشتر باشد ولتاژ بالاتری به دست می آید و همچنین هرچقدر میزان زخامت سیم بیشتر باشد جریان بیشتری میتوان از آن گرفت

واین که اهنربا تا چند وات برق میشه ازش گرفت؟ مثلا اهنربای باند ماشین

بستگی دارد به تعداد دور سیم پیچ و قدرت آهنرابی استفاده شده

user

سلام, در موتور cdi فقط برق تولیدی بوبین که به شارژر یا افتامات میره ac هست و بقیه همه dc هستند؟

بله

user

با سلام خدمت شما من یه هندا سی جی مدل ۷۱ دارم میخام برقش رو مغناطیس کنم ولی پوسته برق پلاتینش رو عوض نکنم آیا ممکنه؟

خیر

با توجه به اینکه یکی از تعمیر کاران موتور بهم گفته بوبینه تیز تکی وکویله. عوض کنی میشه اگه ممکنه راهنماییم کنین با تشکر از شما

بله این کار را هم می توانید انجام دهید

user

سلام خسته نباشید ببخشید cdiموتور داخل روشن نشدن موتور تاثیر داره؟

بله

user

ببخشید شرمنده هی سوال میکنم میشه موتور سیکلت ۱۲۵ را استارتی کرد بدون تعویض انجین با تشکر

خیر

user

سلام می خواستم ببینم آیا میشه موتور سیکلت چهار دنده را به پنج دنده تبدیل کرد بدون تعویض انجین. با تشکر

بله

user

سلام میخواستم بدونم موتور رایکا 125مدل 82 چطوره خوبه یا نه با تشکر

متوسط

user

سلام من یه موتور cgدارم ولی نمیدونم کدوم بوبین واسع جرقه وکدوم واسه برق موتور هست خازن کویل رو هم نمیدونم چجوری سیم کشی میشه اگه میشه کمکم کنید ممنون

بهتر است این کار را به یک تعمیرکار مجرب بسپارید

user

سلام من روی موتورم هدلایت فن دار بستم کاسه جلو رو کامل شیشه و فلزی کردم. چراغ رو هم انداختم رو باتری. حالا میخوام براش یه باتری نو بخرم به نظرتون چند آمپر بخرم؟ موتورم 125 مدل 90 هست معمولی. باتری خودش فک کنم 3 آمپر بود و چراغ ها کارخونه ای از اون رشته ای / گازی بود و روی باتری نبود. حالا با هدلایت به نظرتون باتری 5 آمپر بگیرم خوبه؟

با افزایش میزان آمپرساعت باتری به ترانزیستور(شارژر) فشار وارد آمده و در نتیجه داغ شدن آن به‌دلیل سعی در شارژ نمودن باتری باعث سوختن و آسیب حتی به سیم کشی موتور میشوید. اقدام شما در تغییر سیستم روشنایی موتورسیکلت خود غیر اصولی و غیر فنی بوده است.

سیم کشی و لامپ ها دیگه خراب نمیشن؟

user

سلام میخاستم بدونم در کل سی دی آی بهتره یا سی جی؟؟!

CDI

user

سلامی مجدد بسیار ممنونم از پاسخ های ارزشمند شما پس اگر همان جایگزین باتری را بازار تهیه کنم شاید بهتر باشد.

بله

آیا برای جایگزین باتری هم نیاز به فیوز وجود دارد؟

بله

همچنین برند یا و ظرفیت خاصی مدنظر شما هست با توجه به اینکه موتور روشن است، چراغ ها بوق و راهنما هم همزمان در حال کار کردن هستند.

user

با تشکر از پاسخ شما با توجه به اینکه موتورسیکلت قطعه ای به نام شارژر در زیر باک دارد، آیا همچنان نیاز است که در هنگام استفاده از خازن به جای باتری از مدار یک سو کننده و تثبیت ولتاژ استفاده کنیم؟

بله نیاز است

چون تا جاییکه من میدانم یکی از وظایف شارژر یک سو کردن و تثبیت ولتاژ است. در برخی موارد دیده ام که خازن را بدون هیچ مورد دیگری به صورت مستقیم به سیم های باتری وصل کرده اند.

در خازن های ویژه موتورسیکلت مدار تثبیت کننده وجود دارد به همین دلیل است که به تنهایی دز مدار قرار میگیرد

آیا ایمن است و مشکلی پیش نمی آید؟

برای موتورهای کاربراتوری مشکلی ندارد

user

سلام وقت بخیر موتور 125 سی سی مدل 83 دارم، سالم و پارک بوده. بدون مشکل برقی، روغن سوزی و ... یک باتری خریدم حدود 6 ماه بیشتر عمر نکرد. باتری فابریکی خودش هم همون سال ها حدود 1 سال کار کرد. حالا میخوام به جای باتری از خازن استفاده کنم. چون میخوام در هنگامی که -موتور روشن- هست، صدای بوق و نور چراغ ها مطلوب باشه. حالا سه سوال داشتم. 1- آیا خازن -منظور همان قطعه ی جایگزین باتری است که در بازار به فروش میرسد- به همان سیم های باتری وصل می شود؟‌ اگر بلی، آیا نیاز به فیوز هم دارد یا خیر. (مثل باتری که قبل از اتصال سیم مثبت یک فیوز قرار میدادیم)

بله نیاز به فیوز دارد

2- اگر از طریق کاسه چراغ، سیم ها را به حالتی تنظیم کنم که چراغ های جلو و عقب روی باتری باشند و چون باتری نداریم و از خازن استفاده میکنیم، در حالتی که مورد روشن است، آیا نور چراغ ها ثابت خواهد ماند یا اینکه نه، به خازن هم آسیب میزند؟ (علت پرسش در مورد آسیب به برق یا خازن این هست که چراغ های جلو و عقب که روشن باشند، چراغ کیلومتر هم روشن است، شب است و راهنما هم میزنیم و بوق را هم گاهی فشار میدهیم)

مشکلی ندارد

3- چه خازنی مناسب تر هست؟ قطعاتی که به عنوان جایگزین باتری میفروشند جنس خوبی ندارند به همین دلیل تصمیم دارم یک خازن الکترولیت 2200 میکرو فاراد 50 ولت از الکتریکی خریداری کنم و به سیم ها وصل کنم. ممنون از اینکه وقت گذاشتید

یک خازن با قدرت تامین 3 آمپر و مدارد یک سو کننده و تثبیت ولتاژ نیازمند هستید

پیروی پست باتری و خازن، امکان دارد در مورد رله (آفتامات) هم برای تقویت نور چراغ ها و بوق توضیحاتی بنویسید؟

user

سلام،موتور ها رهرو ۲۰۰ cdiبا کیفیت دارن یا بی کیفیت؟

جزو موتورهای خوب بازار هستند.

ببخشید یه سوال دیگه نامی ۱۲۵ مدل ۸۴ چطور کیفیت داره یا نه

متوسط

user

سلام آیا موتور cg بدون باتری روشن میشود؟

بله

user

ببخشید میخاستم بدونم چجوری بفهمم موتورم cdi هس یا ن؟

تمامی موتورهای تولید از سال 1375 به بعد CDI هستند

user

سلام دینام یا بهتره بگم فلایویل موتور هندا برای تولید برق باید چند دور بچرخد؟

حداقل ۵۰۰ دور در دقیقه

آیا میتوانم با استفاده از پره های پنکه سقفی و دستگاه برق هندا برق تولید کنم؟

بله میتوانید اما ولتاژ و آمپر پایینی خواهید داشت

منظورم همون شارژ باتری است.

با چند آهنربای قوی مثل آهنربایی بلندگوها و سیم پیچ میتوانید نیازی به بوبین موتور نیست

الان پنل خورشیدی دارم زمستان آفتاب کمتر و باد بیشتری است.

صفحه پنل را وسعت دهید 

user

با سلام و خسته نباشید میخواستم بدونم از روی یک موتورسیکلت هوندا ۱۲۵ رو چطوری باید تشخیص داد که CG یا CDI هستش و اینکه موتورای د زمانه مثل یاماها ۱۲۵ سیستم برقشون چیه

موتورهای CG مربوط به تولیدات 1370 به قبل هستندو سایر موتورهای دیگر CDI می باشند

user

سلام ببخشید من یه cdi 125 پیشتاز دارم ۴ دنده مدل ۸۸ که باطری نداره من اصلا مشکل لامپ سوزی ندارم ولی نور موتور با گاز دادن زیاد میشه و بعد دور ۲۵۰۰ به بالا دیگه ثابت میشه و دیگه مشکلی ندارم.مشکل اصلی بوق موتور (یک عدد بوق ساده)هست که فقط در دور موتور ۳۰۰۰ کار میکنه یعنی در دور موتور پایین تر و حتی بالاتر هم کار نمیکنه!!!!!!دلیلش چی میتونه باشه ؟؟؟

جریانی که بوبین تولید میکند کم است و باید بر روی موتور خود خازن یا باتری نصب کنید

لازم به ذکر هست من با مولتی متر برق موتور رو چک کردم اول خروجی شارژر رو گرفتم دیدم در حالت بدون گاز دادن ولتاژ ۷ تا ۸ ولت DCبود و وقتی گاز میدادم تا دور ۲۵۰۰ ولتاژ به ۳ تا ۴ ولت میرسید!!!!یعنی به جای بالا رفتن کمتر میشد، در فیلم هایی که برای تعمیرات بود دیده بودم باید بدون گاز دادن ۱۲ ولتاژ و وقتی گاز میدی ولتاژ تا ۱۴ برسه. اول فکر کردم شارژر خرابه ،بعد گفتم بزار ببینم ورودیش چنده، اندازه گرفتم دیدم برقی که بوبین ها به شارژر میرسونن هم کمه یعنی دقیقا بدون گاز ۷ تا ۸ ولت AC و وقتی گاز میدادم پایین میومد و در دور ۲۵۰۰ به بالا میشد ۳ تا ۴ ولت. یعنی شارژر همون ولتاژ ورودی رو میگیرفت و DC تحویل میداد الان اگه مشکل از سیستم تولید برقه از کجا بدونم که بوبین ها مشکل داره یا آهن ربایی که دورش می چرخه،یعنی کدوم خرابه عوض کنم؟؟؟؟؟ شرمنده که خیلی طولانی شد ممنون میشم جواب بدید

مشکلی درربوبین طبق توضیحات شما وجود ندارد زیر در دور موتورهای بالا نوسان نور ندارید و همچنین بوق کار میکند

user

سلام من ی سی جی مدل ۵۷ دارم ۲۰ ساله خوابه و موتور خرابه میخواستم ببینم قطعات پیدا میشه اصلش بشه جمعش کرد؟

بله موجود است و میتوانبد سیستم آن را به CDI تبدیل کنید.

user

سلام روز بخیر یه موتور cdi ۱۲۵ کویر مدل ۸۲ دارم موتور خیلی خوب و تمیزیه تو هفته گذشته دو تا لامپ جلو سوزونده،البته تو سلو کار کردن سالمه ،ولی در حرکت لامپ جلو رو میسوزونه علتش چیه؟

لامپهای استفاده شده تقلبی هستند

و دیگه اینکه اگه باطری موتور رو باز کنم و اصلا باطری رو نبندم چه ایرادی برای موتور پیش میاد

لامپ و قطعات الکترونیک اسیب می بینند

user

سلام من یه موتور cdi125دارم بادنده روشن نمیشه و چرخس قفل میکنه

سرعت باید حداقل20 کیلومتر بر ساعت و وضعیت در دنده دو باید باشد

user

سلام من موتور ایژ دارم که بدون باطری کارنمیکنه میخواستم ببینم میشه که سیستم cdi روش ببندم که باطری نخواهد

بله می توانید

user

سلام. موتور من 125 هست . میشه باتری 200 بذارم روش؟ آیا مشکلی ایجاد میکنه؟

باتری 200 و 125 یکی است و تنها آمپر متفاوت دارند و هیچ تاثیری بر موتور ندارند.

user

سلام.میخاستم ببینم میشه بوق فابریک موتور رو به برق خودش وصل کنی؟

بله می توانید

user

برق سر شمع ندارم بنزین تموم کردم حواسم نبود خیلی هندل زدم با استارت بعد بنزین زدم حرکت کرد بعد صد صدو پنجاه متر خاموش شد دیگه روشن نشد

احتمال سوختن کوئل یا دینام وجود دارد

user

سلام.یه موتور150دارم نام پرند.وقتی خاموش میکنم.یکی دوساعت دیگه که میخوام روشن کنم.باید20تاهندل یااستارت بزنم تاروشن شه.تازه خریدم ولی خستم کرده.

روغن موتور استفاده شده مناسب نیست

user

سلام داداش برق CGپلاتینی رو چجور میشه ترانزیستور کرد بجز سیم کشی دستگاه برق هم باید تعویض شود؟

کل سیم کشی و بوبین باید تعویض گردد

user

سلام آیا استپ ترمز CDI125بدون باتری هم عمل میکنه؟

در صورت روشن بودن موتور عمل می نماید.

user

سلام خسته نباشید.پیرو سوال قبلیم که در تاریخ 30/6/98 سوال کردم .موتورو بردم تعمیرگاه تعمیرگاه گفت برقه موتور سالمه.و تو دنده خلاص گاز که میداد دود سیاه از اگزوز میداد.و موتور عطسه میزد که گفت از سردکنه یا همون قطعه یورو 2 هست که برای از بین بردن صدای عطسه یه ساچمه گنده کرد داخل یکی از شیلنگها که به سردکن وصل میشد به قوله خودش کورش کرد.بعدش هر چی گاز میداد موتور صدای عطسه نمیداد.

دقیقا کدام لوله مسدود گردید.

ولی صبحها موتور بد روشن میشه.

صحیح است و باید همچین اتفاقی صورت بگیرد.

وبرای دود موتور هم سوزن و بوش کار براتور رو عوض کرد ولی ژیگلور کاربراتورو عوض نکرد پرسیدم چرا ژیگلورشو عوض نکردی گفت که ژیگلور خوده کاربراتور بهتره و کاربراتورو دوباره بست رو موتور و تو دنده خلاص گاز داد که بازم دود میکرد.این دفعه یه کاربراتور از روی یه موتوره دیگه باز کرد بست رو موتورم و دوباره تو دنده خلاص گاز داد که دیگه موتور دود نمیکرد و گفتش که کاربراتورت جرم داره و جرماش سفت شده و باید عوضش کنی حالا اگه ژیگلورشو عوض میکرد ممکن بود دیگه دود نکنه.

کل قطعات داخلی کاربراتور باید یکجا و از یک برند باشند و تعویض گردد و ربطی به جرم ندارد. 

در ضمن صبحها که میرم سره کار دیگه ریپ نمیزنه.فقط مونده مشکل دودش.اگه ژیگلورشو عوض کنم ممکنه دود نکنه.مرسی

بهتر است یک کاربراتور نو خریداری کنید زیرا کاربراتوری که دستکاری گردد دیگر خوب کار نمی کند.

user

سلام خسته نباشید من یه موتور سی جی 125 مدل 62 دارم ک گویا سیستم برقش پلاتینی هست ک الان خراب شده و روشن نمیشه بردمش پیش تعمیر کار گفت باید سیستم برقشو عوض کنی میخواستم ببینم پلاتینشو درست کنم بهتر میشه موتور یا cdi کنم و خرجش چقد میشه؟با تشکر از ساییت عالیتون

CDI بهتر است

user

سلام آیا امکان نیم سوز شدن یا از 6 بوبین یکیش بسوزه یا ضعیف شدن بوبین در cdi هست و نشانه هاش چیست.

هر گونه نقصی در بوبین باعث خاموش شدن و عدم روشن شدن موتور میگردد

و ایا ممکنه در cdiزمان جرقه تنظیمش بهم بخوره.

خیر مگر مدار آن دستکاری گردد

چون من وقتی موتورمو در حالت دنده خلاص گاز میدم دود میکنه

 نشان از آسیب وجود آسیب در انجین دارد که به دلیل افزایش دور موتور در خالت خلاصی به وجود آمده است

و موتور تو دنده 4 بالاتر از 80 تا نمیره و هی ریپ میزنه کم میاره.

نقص در کاربراتور و یا نرسیدن سوخت کافی به کاربراتور است

میخواد سرعتش بیشتر بشه ولی باز سرعتش کم میشه.مثل این میمونه که یه چرخ دنده رو میچرخونی وهی دنده رد میکنه وقتی هم که دو پشته باشم اصلا موتور زور نداره بشتر از 60 تا نمیره تعمیر کار میگه از برقشه.

احتمال نقص در شمع یا کویل وجود دارد

ولی دوستام میگن از صفحه کلاچشه نمیدونم راهنمایی بفرمایید.موتور طرح هندا 125 هست

سرعت بالاتر نرفتن از ۸۰ یعنی موتور سالم است و نقص از گیربکس می باشد که با توجه به توضیحات کلی شما باید سیلندر و پیستون و فیلرها و کاربراتور همگی بررسی و رفع نقص شوند

user

سلام خسته نباشین موتورم سیم کشی استارتی داشته ولی استارتی نبود باید براش سیم کشی معمولی بگیرم یا استارتی؟

سیسم کشی اصلی خود را خریداری کنید.

user

سلام خدمت اساتید محترم من ی موتور ۱۲۵چراغ گرد ساوین دارم که باتری دست دوم فول شارژ روش انداختم اما الان که موتور رو روشن میکنم و گاز میدم چراغ جلو رو میسوزونه،

چند دلیل احتمال دارد: 1- خرابی باتری که باعث افزایش ولتاژ در مدار گردد 2- نقص در سیم کشی موتور 3- از تنظیم در آمدن ترانزیستور شارژر موتورسیکت

تعمیر کار میگه مشکل از شارژره،نظر شما چیه؟

user

سلام خدمت اساتید.ممکن هست سیستم برق و جرقه زنی در cg قدیمی پلاتینی رو به مگنتی تغییر داد؟

بله می توان

ایا نیاز به تعویض درب برق موتور هم هست؟

در اکثر موارد خیر

user

آقا. سلام من یک موتور سانیکو شیرویه ۱۲۵ دارم تو هر سایتی رفتنم اطلاعات در موردش در بیاریم پیدا نشد میخواستم بدونم چه جور موتوریه مثل سی دی ای پیش ی موتور ساز بردم گفت قطعه های سی دی تو هست میخوام بدون واقعا مثل سی دی ای هست

اط سال 2000 میلادی به بعد در هیچ کجای دنیا موتورسیکلتی با تکنولوژی CG تولید نمی گردد و همگی CDI هستند و تنها بر روی نام موتور CG ذکر می گردد. مشخصات موتورسیکلت شما با سایر 125 های چینی یکی است.

user

سلام من یک موتور x2 ایراندوچرخ دارم. میخواستم ببینم میشه ی ترانزیستر بهش ببندم که برقش قویتر بشه ، مشکلی پیش نمیاد؟ نور چراغم ضعیف

قی نمودن برق هیچ اثری ندارد. ضعف نور چراغ بخاطر باتری یا بی کیفیتی کاسه چراغ موتور است.

user

سلام من یه موتور cgl 150دارم دیروز که روشنش کردم فهمیدم سیستم برق اصلا کار نمیکنه یعنی موتور روشن میشه اما هیچ لامپی روشن نمیشه باتری هم نداره خواهش میکنم بگید مشکلش چیه

باید ابتدا باتری را تعویض کنید و سپس بررسی مجدد نمائید.

user

سلام موتور من CG-PISHRO مدل 57 هست تا حالا کار میکنه ولی نمیدون چرا بعد از چند دقیقه وقتی که گرم میشه مونورش کمی صدا میده احتمال داره که به موتور روغن نمیرسه

روغن با درجه کیفیت SF یا SG استفاده نمائید.

user

سلام خسته نباشید بنده یک موتور پیشرو پارس‌وینر با حجم ۲۰۰سی‌سی دارم... مشکلم اینه که از دنده یک تا ۴ وقتی گاز میدی موتور روان کار میکنه ولی وقتی بخوای با سرعت ثابت بری ریپ میزنه، و دنده پنج هم کلا نمیشه رفت، موتور شروع می‌کنه به لرزیدن و ریپ زدن، وقتی دنده پنج باشی اگه نیم کلاچ کنی دل دل زدنش کمتر میشه، و اینکه شمع رو تازه عوض کردم ، ریپ زدنش توی سرعت ثابت دنده یک تا چهار کم تر شده ولی رفع نشد، ضمن اینکه دنده پنج همچنان همون حالته و با تعویض شمع هم درست نشد.

کاربراتور و فیلتر هوا بررسی گردد.

ضمنا سرعت موتور بیشتر از ۹۵ کیلومتر بر ساعت نمیشه (دنده یک تا چهار) . ممنون میشم راهنمایی کنید مرسی از وقتی که می‌گذارید.

مشکلی ندارد.

ادامه نظرات
کلمات کلیدی
مطالب مرتبط
محبوبترین
پرطرفدارترین مطالب
logo-samandehi